Reborn Design 2025: Udržitelná řešení pro odpad ze sportu, plastové obaly a zbytkovou kůži

6. března 2025 | Green Table Bistro, Praha

Praha, 6. března 2025 – V Green Table Bistro dnes odstartoval další ročník eko-designérské výzvy Reborn Design. Projekt propojuje studenty designu s firmami, které hledají udržitelná řešení pro svůj neudržitelný odpad. Letošní ročník se zaměřuje na upcyklaci čtyř specifických materiálových proudů – polykarbonátových obalů z elektronických výrobků, odpadu ze sportu (tenisových míčků, hokejových a fotbalových dresů, hokejek), papíru a zbytkové kůže.


„Podporujeme novou generaci designérů, pro kterou bude cirkulární design už běžnou praxí. Chceme, aby produkty, které studenti navrhnou, měly reálné využití, ekonomický potenciál a skutečně pomáhaly snižovat zátěž na životní prostředí. Soutěž často propojí studenty s jejich budoucími zaměstnavateli.“ “ uvádí Jitka Hvězdová, výkonná ředitelka platformy Reborn Design.

V letošním roce se do výzvy zapojilo více než 70 studentů z prestižních českých univerzit jako jsou UTB Brno (Ateliér Produktového designu, doc. M.A. Vladimír Kovařík), Mendelova univerzita v Brně (Ústav designu a nábytku, Petra Krupičková), Fakulta architektury ČVUT, ateliér Fišer-Nezpěváková, M.A. Henrieta Nezpěváková, Ph.D.) nebo Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni (Ateliér designu, doc. Mgr.art. Jana Potiron, ArtD.).

Materiálové výzvy pro Reborn Design 2025

Obaly z elektronických výrobků (BAT)  

Firma BAT řeší otázku, jak efektivně využít prošlé reklamní bannery nebo obalové materiály z elektronických produktů. Jedná se o polyethylen tereftalát (PET) a polykarbonát (PC) . „Naším cílem není jen recyklace, ale uzavření materiálového cyklu. Chceme vidět inovativní návrhy, které dají našemu PC  a PET materiálu nový smysl – například na eventech, marketingových aktivitách či v interiérovém designu,“ říká Jiří Tyl, ESG manažer BAT. „Důležitým aspektem je i sociální přesah výzvy – projekty mohou být propojeny s komunitními organizacemi, jako je Elpida nebo Sousedský klub, které BAT podporuje.“ dodává.

Sportovní odpad –  fotbalové a hokejové dresy, hokejky a tenisové míčky (Nadace Tipsport)

Každý rok se vyrobí miliardy kusů sportovního vybavení, ale jen málokdo se zamýšlí nad tím, co se s ním děje po ukončení jeho životnosti. Dresy, hokejky a tenisové míčky – materiály s velkým potenciálem, které často končí jako odpad. Cílem výzvy je upcyklovat tento materiál a vytvořit produkty, které najdou využití znovu ve sportovním prostředí – na stadionech, v klubech nebo mezi fanoušky. „Hledáme cesty, jak snížit ekologickou stopu sportovního odvětví. V projektu Sport bez odpadu jsme začali tříděním odpadu na stadionech po celé republice a díky Reborn Design chceme  přeměnit zejména textilní odpad  na funkční produkty,“ uvádí Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport.

Zbytková kůže – experimentální výzva (Belleder)

Až 55 % kůže při výrobě luxusních automobilových sedadel končí jako odpad. Důvod? Nevyhovující barva, drobné jizvy či jiné přirozené nedokonalosti - kůže je také vystříhávána do komplikovaných tvarů autosedaček. V Belleder hledají cesty, jak tento prémiový materiál smysluplně využít, a proto přišli s experimentální výzvou. "Velká výzva současnosti je obrovské množství odpadu. Věřím, že díky spolupráci s nejmladší GEN Z se nám, průmyslovým firmám, podaří tento problém alespoň částečně vyřešit a proměnit zbytkové materiály a odpady v krásné věci.  Těším se, že nápady mladých talentů dostaneme co nejdříve na trh," říká Pavel Džavík, zakladatel Belleder.

Co nás od března do června čeká?

  • Praktické workshopy v technologickém zázemí partnerů – studenti budou mít možnost konzultovat zpracování materiálů přímo s odborníky.

  • Konzultace s firemními partnery a ESG manažery – kde se upřesní požadavky na výstupy a jejich uplatnění.

  • Výstava finálních návrhů v kampusu Dejvice ČVUT v červnu 2025

  • Slavnostní vyhlášení vítězů 18.6.2025 v Green Table






Vítěze vybere odborná porota složená z akademiků, zástupců firem a odborníků na cirkulární ekonomiku v červnu 2025.

Hlavní partneři: BAT, Nadace Tipsport

Záštity: záštita děkana Fakulty architektury ČVUT, záštita rektora Mendelovy univerzity v Brně

Partneři: Belleder, Veolia, Green Table, MIDA Consulting, PwC

Technologičtí partneři: Lavaris, Pitoresq, Plastic Guys, HW Lab, AGD Print

Podporovatelé: Severská komora v ČR, PETMAT, CIRAA, Pražský inovační institut

Mediální partneři: Loopa Vojty Kovala, Společně-udržitelně.cz, Průmyslová ekologie, cirkularnidotace.cz, EnviWeb.cz








Organizátoři a zakladatelé: Lavaris & Plastenco design 








Next
Next

Difuzér, eko puky, frisbee i hodiny. Ceny eko-designérské výzvy Reborn Design 2024 vyhlášeny.