


Reborn Design v ostrém režimu
Letošní rok byl pro Reborn Design zlomový. Z pilotní výzvy jsme se přehoupli do profesionální, designové soutěže a platformy propojující firmy, designéry a klienty.
Děkujeme! Naše instalace mezi TOP3 na Designbloku
Premiéra Reborn Design na prestižním Designbloku je za námi. Koncepčním pojítkem bylo téma „Cesta“. Společná expozice s FA ČVUT byla oceněna mezinárodní porotou mezi TOP3 nejlepšími studentskými výstavami. Pro ocenění na Pražský hrad si zašly Kateřina Sýsová a Henrieta Nezpěváková.

Designblok se blíží a my budeme u toho!
Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě se uskuteční od 4. do. 8. října 2023 ve třech výstavních domech v Praze. Tématem a koncepčním pojítkem celého festivalu je Cesta. Expozice úspěšných studentských ekodesignů z výzvy Reborn Design 2023 ve Veletržním paláci naznačí možnosti reinkarnace odpadu. Nese název „Cesta materiálu“.

Rakve pro zvířata, akustické panely nebo designový nábytek z odpadu
Od března do června probíhala soutěž Reborn Design 2023, která přizvala designéry, architekty a kreativce z prestižních českých univerzit, aby navrhli inovativní řešení pro udržitelnou budoucnost. Vítězové převzali ocenění od osobností z oblasti udržitelného designu v pražském Next Zone. Odborná porota udělila ceny za ekodesign ve 4 kategoriích. Smyslem výzvy je upcycling, tedy zvýšení přidané hodnoty odpadního materiálu prostřednictvím designu.

Ekodesign je pre mňa etický postoj
Jedinečný design, kombinace více recyklovaných materiálů, barevná kombinace a hravé zpracování. Tereza Horičková, vítězka v kategorii Recyklovaný plast/Druhý život automobilu ve svém projektu Sida propojuje sourodé prvky. „Vznikla tu akási absurdnosť toho, že aj zdanlivo industriálny a surový plastový odpad z nárazníku môže vyústiť do niečoho nežného a hravého,“ popisuje svoji tvorbu. Plast nevnímá jako laciný materiál nízké kvality, ba naopak obdivuje jeho širokou škálu možností, které jeho zpracování nabízí. Proto v jejích rukou vznikl projekt Sida z recyklovaného plastu a bezpečnostních pásů
Jak vzpomíná na svou cestu v loňské výzvě a jak se poprala s podmínkou využít minimálně 95% recyklovaného materiálu? To vše se můžete dočíst v rozvohoru s Terezou Horičkovou.

Vítězství mi dodalo sebevědomí
Kristian Rudenko, student FA ČVUT, si odnesl z loňské výzvy Reborn Design vítěznou cenu v kategorii Recyklovaný pryž/Druhý život pneumatik. Cenu získal za svůj projekt Collapsar, který lze využít jako botník, šatník, spíš, ale i jako sklad nářadí.
Porota ocenila u projektu Collapsar nejen multifunkčnost, modularitu, ale také možnost kombinovat více recyklovaných materiálů. S Kristianem jsme si popovídali o tom, co ho vedlo se do výzvy přihlásit, co ho inspirovalo k projektu Collapsar a jaký měla soutěž dopad na jeho další práci.

Inovativní řešení pro udržitelnou budoucnost
Odstartovala soutěž Reborn Design 2023, která vyzývá designéry, architekty a kreativce z prestižních českých univerzit, aby navrhli inovativní řešení pro udržitelnou budoucnost. Téměř stovka studentů ze sedmi škol vytvoří eko-designové produkty z recyklovaného PET, plastového odpadu z 3D tisku, sádrokartonu a mycelia.
"S nadšením otevíráme další ročník Reborn Design. Vyzvali jsme talentované designéry a inovátory, aby se k nám připojili v úsilí o udržitelný design,“ řekl Elias Karraa, spoluzakladatel platformy. „Naším cílem je podpořit produkty, které jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také praktické a přitažlivé pro spotřebitele.“

Jsem maximalista nejen v ekodesignu
Leontina Pasková zvítězila se svým projektem v kategorii Recyklovaný stavební materiál. Pro první ročník Reborn Design vytvořila koupelnovou sadu Rebelo složenou z tvarovaných dlaždic a umyvadla. Na její výrobu použila směs recyklovaného betonu a krystalů barevného skla.
Porota ocenila nejen kompletně obsáhlý technologický postup výroby, ale i ekonomickou životaschopnost a tržní potenciál. V rozhovoru si můžete přečíst, jak Leontina vzpomíná na celý průběh soutěže, a co pro ni znamená udržitelný ekodesign.